Biz sizi arayalım

Sarı kantaron faydaları nelerdir?

 

Sarı kantaron faydaları nelerdir?

Sarı kantaron faydaları nelerdir?Sarı kantaron faydaları nelerdir?

Sarı kantaron faydaları nelerdir?

Birçok araştırmalara konu olan ve de bitkisel prozac olarak tanımlanan sarı kantaron bitkisi hafif ve orta derece depresyonları için doğal bir antidepresandır. Bitkide bulunan hypericin adlı etken maddenin depresyonda etkili olduğu düşünülmektedir. Sarı kantaronun etki mekanizmasının nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmese de serotonini artırarak tedavi ettiği belirtilmektedir.
Bu konuda yapılan çalışamalar depresyonu olan kişilerin %60-80′inin sarı kantaron kullanımı ile tedavi olduğunu gösteriyor.
Almanya’da yapılan bir araştırmada sarı kantaronu 4 hafta kullanan hastaların %80′inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu tespit edilmiştir.

Sarı kantaron Almanya’da hafif ve orta derece depresyonuankisiyeteyi tedavi edici bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Salzburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu sarı kantaronun plasebo’dan %250 oranında daha etkili olduğu olduğunu göstermiştir.

Sarı kantaronla ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve de baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk gibi belirtilerinin düzeldiği görülmüştür.

Sarı kantaronun antidepresan özelliği British Medical Journal‘da yayınlanan klinik incelemelerin değerlendirilmesiyle de tespit edilmiştir.

Sarı kantaronla sentetik bazı antidepresan ilaçların hastalar üzerinde etkilerinin araştırılması sonucunda sarı kantaronun bu ilaçlarla eşit düzeyde ve bazen daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sarı kantaronun diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkileri bulunduğu belirtilmiştir.

Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu  E Komisyonu sarı kantaronun depresyon ve anksiyetede kullanımına onay vermiştir.
 

Sarı Kantaron Nasıl Kullanılır?

Hafif veya orta derecede depresyonlara karşı önerilen kullanım dozu 300 miligramlık sarı kantaron tabletinden günde 3 defa alınmasıdır. Bu tabletlerin % 0.3 hiperisin içerecek şekilde standardize edilmiş olması gerekir.

Bu doğal antidepresanın etkisini göstermesi için en az 4 - 8 hafta kullanılmasının gerektiği belirtilmektedir.

Almanya’ da yapılan bir araştırmada ağır depresyona yönelik daha yüksek dozlar kullanılmıştır ve de olumlu etkiler görüldüğü belirtilmiştir. Sarı kantaronun manik depresyon dışında kalan bazı ağır depresyon türlerinine  iyi geleceğine dair bazı tespitler yapılmakla birlikte bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Sarı kantaron çayının etkisi yeterli olmadığından dolayı standardize preparatlar kullanılmaktadır.
 

Sarı Kantaron Yan Etkileri - Sarı Kantaronun Zararları Varmıdır?

Journal of Geriatric Psychiatri and Neurology da yayınlanan bir yazıda bu bitkinin yan etkilerinin çok az, hafif ve geçici olduğu ve ilacın bırakılmasıyla yan etkilerinin hemen ortadan kalktığı görülmüştür.

Sentetik antidepresanların ise yan etkilerinin çok daha fazla ve de kalıcı sorunlara yol açtığı belirtilmektedir.

Sarı kantaron otu nun fazla miktarda kullanımı cilt döküntüleri ve ışığa karşı duyarlılığa neden olabilir.


Türkiye, Asya ve Avrupa’da yaygın bir bitkidir. Türkiye’de ayrıca 60 civarı Hypericum türü doğal olarak yetişir. Hiperisinden dolayı antidepresan, biflavonoitler ve hiperforinden dolayı ise sedatif etkilidir. Antienflamatuar, antiülserojenik, analjezik etkileri de bilinmektedir. Flavonoitler ve tanen drogun diüretik ve astrenjan etkisinden sorumludur. Orta şiddetdeki depresif durumlarda. Özellikle menopozda bitkinlik endişe ve sıkıntı giderici olarak. Haricen: Bitkisel yağlar (zeytinyağı ayçiçek yağı gibi) içinde hazırlanmış ekstreleri, yara ve yanık iyi edici olarak kullanılır.

 

Panik Atak: Panik Atağı Nedir?

Aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir. Hastaların çoğu zaman “kriz” adını verdiği bu nöbetlere biz PANİK ATAĞI diyoruz.

Panik atağı birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve şiddeti 10 dakika içinde en yoğun düzeye çıkar, çoğu zaman 10-30 dakika, seyrek olarak da 1 saat kadar devam ettikten sonra kendiliğinden geçer.

ETİKETLER

Sarı kantaron faydaları nelerdir

KATEGORİLER

Bitkisel Kapsüller

İLGİLİ ÜRÜNLER

Balen Hemout Karışım Kapsül

65.00 TL

Balen Hemout Karışım Kapsül

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-100-Kapsul

120.00 TL

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-100-Kapsul

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-60-Kapsul

130.00 TL

Balen Omega 3-6-9-Balik-Yagi-60-Kapsul

Balen V-PASS

57.00 TL

Balen V-PASS

Benzer Makaleler